ایرانیان چه زمانی نوروز را کشف کردند؟

مجمع عمومی سازمان ملل در نشست ۲۳ فوریه ۲۰۱۰، ۲۱ مارس را به عنوان روز جهانی عید نوروز، با ریشه ایرانی به رسمیت شناخت و آن را در تقویم خود جای داد.
فرهنگی اجتماعی خانواده به نقل از روزنامه خراسان، در متن به تصویب رسیده مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد معرفی شده است که امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آن را جشن       می گیرند.

علاوه بر این در تاریخ ۸ مهر ۱۳۸۸ خورشیدی، نوروز توسط سازمان جهانی یونسکو، به عنوان میراث غیرملموس جهانی به ثبت رسید. با این حال دکتر فریدون جنیدی ایران شناس و شاهنامه پژوه برجسته ایرانی معتقد است برخی ابعاد مهم نوروز آن گونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

دکتر جنیدی می گوید: آن چه در ثبت پرونده جهانی نوروز، در یونسکو یا سازمان ملل توجه نشده است، اهمیت نوروز از جنبه دانش ایرانیان در ریاضیات است. در واقع نوروز جشن بزرگی بر پایه دانش ریاضی و اخترماری است.

وی ادامه می دهد: هزاران سال پیش نیاکان ما با تبحری که در ریاضی و ستاره شناسی داشتند روز آغاز بهار را شناخته بودند. آن ها این موضوع را که جهان در این روز رو به سبزی می رود فهمیدند و این مسئله تبحر ایرانیان در دانش ستاره شناسی را نشان می دهد.

این ایران شناس خاطرنشان می کند: شگفت انگیز این است که ما زمانی جشن نوروز را برگزار کردیم که توانستیم به وسیله ظرفی که با پر و خالی شدن آب آن و قطراتی که از درون این ظرف به بیرون می ریزد ساعت را کشف کنیم و به این شکل برای همگان روشن شد که شب و روز هر یک ۱۲ ساعت و با هم برابر است و بعد از آن ایرانیان با نگاه به آسمان ها برج های دوازده گانه را پیدا کردند.

دکتر جنیدی می افزاید: گاهشماری خورشیدی که حاصل تلاش دانشمندان ایرانی است یکی از دقیق ترین گاهشماری ها در طول تاریخ بوده است، به طوری که نوروز دقیقا در ابتدای فصل بهار جای می گیرد.ایرانیان به این راز شگفت ۸ هزار سال پیش پی بردند و اکنون زمان آن است که ما به نیاکانمان افتخار کنیم.

جنیدی توضیح می دهد: هزار سال پیش دو برادر ایرانی ساعتی درست کردند که سر هر ساعت یک خروس از آن بیرون می آمد و آواز می خواند. در زمانی که «شارلمان» فرانسه را تشکیل داد، خلیفه عرب این هدیه را برای آن ها فرستاد. اتفاقا در همان سال فرانسه دچار خشکسالی شد، مردم فرانسه با بروز این اتفاق خروسی را که از ساعت بیرون می آمد شیطان دانستند. آن ها می گفتند این خروس را بکشید تا خشکسالی برود. هزار سال پیش ما ساعتی به اروپا دادیم که سرساعت از آن خروس بیرون می آمد و مردم فرانسه آن را به عنوان شیطان کشتند. ایرانیان بدانند که جشن نوروز جشن بزرگداشت دانش ریاضی و اخترماری است دانشی که در زمانی در ایران وجود داشت که همه جهان در خواب بود.
فرهنگی اجتماعی خانواده معراج
/ 1 نظر / 5 بازدید

سلام شما كه وبلاگ به اين خوبي داري چرا ازش كسب درآمد نميكني؟ من هنوز دو ماه نشده وبلاگ درست كردم درآمدم به حداقل روزي 15000 تومن رسيده با اينكه روزي فقط 1 ساعت براش وقت ميزارم www.roozhab2.mihanblog.com بيا تو وبلاگم بنر آموزش پر درآمد ترين شغل ها رو گذاشتم...