موانع همدلی کدامند؟

فرهنگی اجتماعی خانواده به نقل از باشگاه همسران جوان -

 

 

 

 

 

 

به احتمال زیاد بارها این جملات را شنیده‌اید: «مرا درک نمی‌کند، با یکدیگر تفاهم نداریم، متوجه حرف‌هایم نمی‌شود، احساس تنهایی می‌کنم و... ». آیا باید کار خاصی انجام داد تا به دیگران نشان دهید که به آن‌ها توجه دارید یا احساسات آن‌ها را درک می‌کنید؟

ارتباط بهترین راه برای رفع نیازهای آدمی است و از جمله مهارت‌هایی که برای برقراری ارتباط بهتر با دیگران لازم است، یادگیری مهارت همدلی است. در حقیقت همدلی به معنای توجه و فهم عقاید و باورهای دیگران است؛ یعنی نیازها، خواسته‌ها و احساسات دیگران را درک کرده و آن‌ها را همانطور که هستند پذیرفت. هنگامی که این مهارت را بیاموزید قادر خواهید بود زندگی دیگران را حتی زمانی که شما در آن شرایط قرار ندارید درک کنید.
در زندگی مشترک و رابطه‌ی زناشویی نیز چنین است و همسران باید با هم رفتار همدلانه داشته باشند و احساسات یکدیگر را درک کنند. برای این منظور تنها اکتفا کردن به ارتباطات زبانی کارگشا نیست. همانطور که از قدیم گفته‌اند: همزبانی هرگز جای همدلی را نمی‌گیرد. بنابراین برای برقراری یک رابطه‌ی مثبت و همدلانه با همسر خود لازم است تا پیش‌زمینه‌هایی را فراهم آوریم.
به‌طورکلی روابط خانوادگی به‌گونه‌ای است که همواره نیاز به حمایت عاطفی دارد و تا زمانی که در این رابطه همسران نتوانند دنیا را از دید طرف مقابل بنگرند، نمی‌توانند روابط عمیقی برقرار سازند. گوش‌ کردن واقعی و از ته قلب به حرف‌ها، دردها و دلتنگی‌های همسر، شناخت احساسات خود و همسر و توجه به آنها، احترام قائل شدن برای همسر و خود را جای او گذاشتن از راه‌های همدلی کردن است. همدلی در واقع بدین معنا است که فضای حسی را به‌گونه‌ای فراهم کنید که طرف مقابل توانایی ابراز احساسات خود را بیابد. لازم نیست شما هم دقیقاً درگیر همان عواطف و احساسات شوید، فقط کافیست که به همسرتان نشان دهید که حرفش را می‌فهمید و احساساتش را درک می‌کنید.
از سوی دیگر رفتارها و کنش‌های منفی نیز وجود دارند که مانع برقراری ارتباط همدلانه محسوب می‌شوند که در این مجال، به اختصار توضیح داده می‌شود:
الف. انتقاد کردن
اگر به طور مداوم از همسر خود انتقاد کنند و همیشه ایرادهای او را بگیرند، کم‌کم حرف هایشان تأثیر خود را از دست می‌دهد و باعث رنجش طرف مقابل می‌گردد. همسران باید تلاش کنند تا زمانی که ضرورتی ندارد لب به انتقاد باز نکنند. زیرا انتقاد کردن و گرفتن ایرادهای همسر از راه‌هایی است که می‌تواند رابطه همدلانه‌ی آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.
ب. مقایسه با دیگران
همسران باید بدانند که هیچ‌گاه نباید همسر خود را با دیگری مقایسه کنند. زیرا در درازمدت حساسیت‌ طرفین را بالا می‌برد و ممکن است اثرات منفی داشته باشد.
ج. بزرگ کردن مشکل
مشکلات همیشه در زندگی وجود دارند، ولی بزرگ کردن و اغراق در مشکلی که به وجود می‌آید بسیار ناپسند است و موجب خستگی روح می‌گردد. بنابراین بزرگ کردن مشکلات باعث می‌شود که در درازمدت همسران از یکدیگر دور شوند.
برچسب زدن، قضاوت و پیش‌داوری، سرزنش کردن و... از موارد دیگری است که می‌تواند مانعی برای ایجاد رابطه‌ی همدلانه در زندگی مشترک گردد.

 

فرهنگی اجتماعی خانواده

/ 0 نظر / 61 بازدید