سنت هایی که فراموش شدند!

چهارشنبه سوری ؛جشن اغازسال نو یا مقدمه غم واندوه!!!

برگزاری مراسم چهارشنبه سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه سوزی ، هر ساله در آخرین سه شنبه سال برگزار می شود که از دیر باز مورد توجه مردم بوده است

رسم فراموش شده
به گزارش فرهنگی اجتماعی خانواده به نقل از قدس آنلاین، یک محقق بجنوردی می گوید: چهارشنبه سوری مقدمه استقبال از نوروز است که سور به معنای آتش یا جشن سرور است.

یکی از روسوم این شب پریدن از روی آتش است که سه کپه فراهم می کنند و با تکرار " زردی من از تو،سرخی تو از من" شادمانی و نشاط خود را بروز می دهند.
وی می افزاید : بجنوردی ها بر این باور هستند که درد و بلا ، بیماری و رنج به آتش حواله می شود و خاکستر آن شوم است و پس از پایان آتش بازی آن را به بیرون از خانه میبردند
 قاشقزنی و یا ملاقه زنی و شکستن کوزه، که هنوز هم در گوشه و کنار این شهر دیده می شود یکی از رسوم مردم این دیار در شب 4 شنبه سوری که همراه با غروب آفتاب دختران و پسران نوجوان با سر کردن چادر و پوشاندن صورت خود، به در خانه ها    می رفتند و از آنها مقداری آجیل ، شکلات، نخود و... می گیرند.
وی ادامه می دهد: آجیل 4شنبه سوری که آجیل شورو شیرین است نیز بین مردم پخش می شد که برخی بر این باور بودند که آجیل باید از مغازه ای که رو به قبله است خریداری شود.
وی می افزاید: متاسفانه امروزه آتش بازی و پریدن از روی آتش جای خود را به انفجار ترقه و ایجاد صداهای وحشتناک داده که صفا و صمیمیت آن سالها از بین رفته است.

 

فرهنگی اجتماعی خانواده

/ 2 نظر / 16 بازدید
ali

سلام دوست خوبم وبت خيلي قشنگه لطفا به سايت منم سر بزن اگه ميل به تبادل لينک داشتيد لطفا سايت بنده را با عنوان سايت فروشگاه پارس دیتا لينک کنيد و به ما خبر دهيد ممنون . . . يادت نره ها سر بزني LuxeSoft.Ir سايت فروشگاه پارس دیتا راستی دوست گلم با توجه به پورسانت های عالیه محصولات ما می تونی از سایتت درآمد خوبی به دست بیاری و برای ثبت نام از مبلغ 5000 تومان به عنوان هدیه دریافت کنید . امتحان کن :* جذابترین مستند های ایرانی و خارجی ، جدیدترین آموزش های کاربردی ، به روز ترین نرم افزارهای موبایل و .... نکته : در صورت خرید نقدی هر کدام از محصولات ما می توانید از تخفیف ویژه + هدیه خرید و شرکت در قرعه کشی 10 کارت هدیه ما تا سقف500000 ریال بهرمند شوید.

دعوتنامه ي شما

در آستانه فصل رويش دوباره ، خانواده اي مجازي تشكيل داده ايم براي باهم بودن و آن را "ماباهم" ناميده ايم تا محلي باشد براي رفع خستگي ها و دلتنگي ها و تنهايي ها از شما بزرگوار نيز دعوت مي كنيم به خانواده ي "ماباهم" ملحق شويد تا "ماباهم" را ما با هم بسازيم