معراج

فرهنگی ، اجتماعی ، خانواده

سنت هایی که فراموش شدند!
نویسنده : سعید - ساعت ٦:٤٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ اسفند ۱۳٩٠

چهارشنبه سوری ؛جشن اغازسال نو یا مقدمه غم واندوه!!!

برگزاری مراسم چهارشنبه سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه سوزی ، هر ساله در آخرین سه شنبه سال برگزار می شود که از دیر باز مورد توجه مردم بوده است

رسم فراموش شده
به گزارش فرهنگی اجتماعی خانواده به نقل از قدس آنلاین، یک محقق بجنوردی می گوید: چهارشنبه سوری مقدمه استقبال از نوروز است که سور به معنای آتش یا جشن سرور است.

یکی از روسوم این شب پریدن از روی آتش است که سه کپه فراهم می کنند و با تکرار " زردی من از تو،سرخی تو از من" شادمانی و نشاط خود را بروز می دهند.
وی می افزاید : بجنوردی ها بر این باور هستند که درد و بلا ، بیماری و رنج به آتش حواله می شود و خاکستر آن شوم است و پس از پایان آتش بازی آن را به بیرون از خانه میبردند
 قاشقزنی و یا ملاقه زنی و شکستن کوزه، که هنوز هم در گوشه و کنار این شهر دیده می شود یکی از رسوم مردم این دیار در شب 4 شنبه سوری که همراه با غروب آفتاب دختران و پسران نوجوان با سر کردن چادر و پوشاندن صورت خود، به در خانه ها    می رفتند و از آنها مقداری آجیل ، شکلات، نخود و... می گیرند.
وی ادامه می دهد: آجیل 4شنبه سوری که آجیل شورو شیرین است نیز بین مردم پخش می شد که برخی بر این باور بودند که آجیل باید از مغازه ای که رو به قبله است خریداری شود.
وی می افزاید: متاسفانه امروزه آتش بازی و پریدن از روی آتش جای خود را به انفجار ترقه و ایجاد صداهای وحشتناک داده که صفا و صمیمیت آن سالها از بین رفته است.

 

فرهنگی اجتماعی خانواده


comment نظرات ()